Homeopatia na grzybicę
Grzybice, czyli mikozy, to grupa chorób zakaźnych wywołanych głównie przez dermatofity i grzyby drożdżopodobne. Możemy je podzielić ze względu na ich etiologię np. kandydozę i aspergillozę, jak i ze względu na umiejscowienie zmian: grzybice powierzchowne skóry (głowy, brody, paznokci, stóp, pachwin) i głębokie (pochwy, przewodu pokarmowego i np. płuc).
Czynniki sprzyjające nadkażeniu grzybiczym
- Długotrwała antybiotykoterapia,
- Sterydoterapia,
- Hormonoterapia,
- Terapia lekami immunosupresyjnymi,
- Stany obniżonej odporności i wyniszczenia organizmu,
- Awitaminoza,
- Choroby alergiczne, w tym atopia,
- Choroby nowotworowe,
- Wiek (szczególnie niemowlęcy i starczy),
- Ciąża oraz cukrzyca.
Podział grzybic ze względu na jej umiejscowienie
Grzybica powierzchowna skóry i pachwin - charakteryzuje się zwykle swędzącymi zmianami rumieniowymi ze złuszczaniem. Często objawia się w postaci wykwitów pęcherzykowych, krostkowych lub grudkowych.
Grzybica stóp - charakteryzuje się ogniskami z maceracją naskórka i pęknięciami w przestrzeniach międzypalcowych. Grzybica paznokci to głównie zgrubienia i przebarwienia płytki paznokciowej (biało-żółte, zielonkawe, złoto-brunatne) z kruszeniem się i postrzępieniem brzegu paznokcia.
Grzybice głębokie - przejawiają się objawami ogólnymi: silnym osłabieniem, zawrotami głowy, migrenami, uczuciem przewlekłego zmęczenia, nadwagą, hipoglikemią, napadami wilczego głodu, apatią, obniżeniem nastroju na granicy depresji i zaburzeniami potencji.
Jak rozpoznać grzybicę?
Objawy grzybicy przewodu pokarmowego to najczęściej: pleśniawki na błonie śluzowej jamy ustnej, białawy nalot na języku, naprzemienne zaparcia i biegunki, kłopoty z trawieniem: bóle, wzdęcia, zgaga, zespół Roemhelda, stłuszczenie wątroby, podwyższenie prób wątrobowych, nietolerancja alkoholu.
Objawy grzybicy dróg rodnych i dróg moczowych to najczęściej: serowate upławy, nawracające infekcje dróg moczowych, silne bóle miesiączkowe, niechęć do współżycia. Nadkażenie grzybicze często wikła też takie choroby jak łuszczyca, trądzik, atopowe zapalenie skóry, pieluszkowe zapalenie skóry, astma, różne formy alergii, wrzodziejące i przewlekle zapalenia jelit, choroba Leśniewskiego-Crohna, zaburzenia zachowania u dzieci w tym ADHD.
Skuteczne leczenie
Leczenie grzybic jest procesem żmudnym i przewlekłym, wymagającym cierpliwości, zarówno od lekarza, jak i pacjenta oraz stosowania wielokierunkowej terapii i odpowiedniej diety. Medycyna alopatyczna w tym przypadku pomaga tylko doraźnie. Stosowanie leków przeciwgrzybicznych takich jak: nystatyna, flukonazol, natamycyna, ketokonazol zmniejsza populację grzybów, ale nie zabezpiecza pacjenta przed nawrotami choroby. Medycyna naturalna proponuje w przypadku grzybic leczenie całościowe, przywracające prawidłową równowagę biologiczną i fizykochemiczną błon śluzowych oraz homeostazę całego organizmu.
Jak skutecznie przeprowadzić skuteczną odgrzybiającą terapię?
Na początku wyeliminuj z diety pożywki dla grzybów czyli cukry proste, produkty o wysokim indeksie glikemicznym, konserwanty oraz produkty wytwarzana na bazie grzybów (piwo, alkohole, sery pleśniowe itd.). Następnie przy użyciu preparatów odkwaszających ureguluj równowagę fizykochemiczną w przewodzie pokarmowym, uzupełnij florę bakteryjną odpowiednimi probiotyki. Równolegle przyjmuj leki homeopatyczne dobrane etiologicznie do rodzaju grzyba z którymi walczysz. Dobrym pomysłem byłoby równoległe przyjmowanie leków homeopatycznych głębokiego działania i biotreapeutyków regulujących pracę całego organizmu.
Leki homeopatyczne stosowane w terapii schorzeń grzybiczych
Leki etiologiczne (dobrane po ustaleniu rodzaju grzyba wywołującego chorobę):
- Monilia albicans
- Trichphyton rubrum
Leki objawowe (dobrane na podstawie charakteru i umiejscowienia zmian chorobowych):
- Arsenicum jodatum - zmiany suche, łuszczące się, z obecnością małych łusek, leżących na wilgotnej, mało zmienionej zapalnie skórze; świąd zmniejszający się w zimnie.
- Berberis vulgaris - suchy, łuszczący się, swędzący, obrączkowaty wyprysk; rozwija się i goi od środka na zewnątrz.
- Graphites - zmiany z wyciekiem gęstej, lepkiej wydzieliny o wyglądzie miodu, tworzącej żółtobrązowe strupy; świąd; umiejscowienie zmian w fałdach skórnych, za uszami i na twarzy. Leki głębokiego działania:
- Sepia - skórne zmiany chorobowe o barwie ciemnobrązowej, rzadko swędzące, rozsiane po całym ciele(najczęściej na twarzy); skłonność do opryszczki wargowej.
- Silicea - lek charakterystyczny dla grzybicy paznokci i okolic okołopaznokciowych, z nawracajacymi, przewlekłymi stanami ropnymi w łożysku paznokcia i wale okołopaznokciowym
- Sulfur - zmiany grzybicze przybierające postać wyprysku, z pieczeniem i świądem nasilającym się w cieple i po wpływem wody; naprzemienność występowania wyprysków skórnych z objawami patologicznymi dotyczącymi innych układów i narządów.
- Thuja - grzybice paznokci z miękkimi, rozwarstwiającymi się, łamiącymi się paznokciami Biotreapeutyki:
- Psorinum
- Medorrhinum
- Tuberculinum
Pamiętaj powyższy artykuł nie stanowi porady medycznej czy farmaceutycznej. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji co do leczenia skonsultuj się z wykwalifikowanym w tej dziedzinie lekarzem lub homeopatą.