Dietetyka
05/03/2022

To, czego nie wydasz na kucharza, wydasz na lekarza

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Maciej Myśków

Udostępnij:

to-czego-nie-wydasz-na-kucharza-wydasz-na-lekarza

To jak się czujemy, myślimy i wyglądamy w ogromnej mierze zależy od tego co i w jaki sposób spożywamy. Jedzenie jest paliwem dla naszego ciała, daje nam niezbędną do życia energię. Dostarcza materiałów do budowy, naprawy oraz usunięcia zbędnych odpadów z naszego organizmu. Każdy oddech, każda myśl i każdy ruch zużywa pewną porcję energii dostarczaną z pożywienia.

Zdrowe odżywianie ma wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzny, fizyczność, ale także na zdrowie i samopoczucie psychiczne. Dostarczanie odpowiednich wartości odżywczych może przyczynić się do utrzymywania dobrej kondycji m. in. serca czy mózgu. Odpowiednie odżywianie ma również ogromny wpływ na eliminację stresu oksydacyjnego i rozwoju komórek nowotworowych. Działać wiec może antynowotworowo i anti aging’owo.

Zdrowie to wyraz zrównoważonego energii życiowej qi; dolegliwości pojawiają się, kiedy qi jest pozbawione równowagi. Organizm ludzki ekstrahuje i przyswaja qi z pożywienia. Produkty spożywcze są więc środkami terapeutycznymi o łagodnym działaniu, pomagającymi ciału pozostawać w stanie równowagi albo powrócić do równowagi. Wiedza dotycząca leczniczych właściwości pożywienia była do niedawna wykorzystywana i wysoko ceniona, lecz wyparła ją moda na wysoko przetworzone produkty i fas food’y.

Związki miedzy jedzeniem a środkami leczniczymi zauważono już w czasach Hipokratesa, który mawiał „Niech pożywienie będzie Twoim lekarstwem a lekarstwo Twoim przyjacielem”.
W chińskiej kulturze świadomość pożywienia przejawia się jako rodzaj mądrości ludowej, A U NAS? Kto bierze pod uwagę choćby tak prostego aspektu jak równoważenie gorącego i zimnego? Zimna pogoda jest równoważona dzięki spożywaniu produktów działających rozgrzewająco na ciało, jak herbata imbirowa, czosnek, koper włoski, owies, jagnięcina i łosoś. Gorąca pogoda jest równoważona poprzez jedzenie produktów ochładzających, takich jak surowe owoce warzywa, sałatki czy jęczmień.

Planowanie odpowiedniej dietoterapii jest czymś więcej niż tylko bezmyślnym kopiowaniem standardowych rozpisek „modnych i sezonowych diet” czy klinicznych żywieniowych protokołów. Jestem zdania, że aby stworzyć indywidualnie dopasowany w danym momencie plan żywienia trzeba pójść o krok w przód i sięgnąć głębiej, zaczerpnąć z koncepcji wschodniej medycyny. Gdzie terapia dietetyczna pozostaje w bliskim związku z akupunkturą i ziołolecznictwem i opiera się na elemencie pięciu przemian, naturze termicznej, smaku, systemie narządów, z którymi dane produkty są powiązane, oraz kierunku przepływu energii.

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zapraszam na konsultację do naszego centrum HOLISTIC MED Clinic, na której wprowadzę cię w świat mądrego i zdrowego odżywiania.

email
Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby uzyskać dostęp do jeszcze większej ilości wiedzy.

Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Holistic Med Clinic. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności .

Zobacz również

chlorofil-co-powinnismy-o-nim-wiedziec
Dietetyka
10/03/2022
Chlorofil, co powinniśmy o nim wiedzieć
arrow_forward
matcha-jako-zdrowszy-zamiennik-kawy
Dietetyka
25/10/2021
Matcha jako zdrowszy zamiennik kawy
arrow_forward
kawa-co-tak-naprawde-powinnismy-o-niej-wiedziec
Dietetyka
10/11/2021
Kawa - co tak naprawdę powinniśmy o niej wiedzieć?
arrow_forward
konchowanie-uszu
Konchowanie uszu
arrow_forward